Naslovnica Sport Italija golovima iz prekida savladala u Zenici mlade nogometaše BiH (0:2)

Italija golovima iz prekida savladala u Zenici mlade nogometaše BiH (0:2)

Mlada nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u 4. kolu kvalifikacijska susreta za Evropsko prvenstvo 2023. godine na zeničkom Stadionu Bilino polje od selekcije Italije rezultatom 1:2 (0:2).

Ponovo su za pulene bh. selektora Slobodana Stračevića bili kobni prekidi, jer su oba gola, koje su gosti postigli u prvom poluvremenu, primili iz prekida, odnosno nakon kornera. Prvi su gol Italijani postigli u 19. minuti, nakon kornera sa desne strane kojeg je izveo Sandro Tonali, a strijelac za 0:1 bio stoper Caleb Okoli. On je sa oko sedam metara šutirao i pogodio glavom.

Tonali je i u 27. minuti ubacio iz kornera za drugi gol svoje selekcije, kojeg je postigao Emanuel Vignato. On je umakao kontroli bh. odbrane te iz peterca ubacio loptu u mrežu za vodstvo Italije od 2:0.

Selekcija BiH mogla je smanjiti zaostatak već u 28. minutu, nakon greške italijanskog golmana Stefana Turatia. Loptu je prihvatio Anes Mašić, zaobišao golmana te šutirao sa oko 13 metara iskosa sa desne strane, ali je na gol-crti, glavom ispod prečke loptu izbio Matteo Lovato.

Šut sa oko 12 metara Lorenca Colomboa, kojeg je u 52. minuti uposlio Tonali, golman bh. tima Nikola Ćetković je nogom skrenuo u korner. Šut Roberta Piccolia u 69. minuti nogom je odbranio golman Ćetković. Dobru je priliku u 73. minuti propustio Enver Kulašin, čiji je šut golman Turati izbio u korner.

Gosti su i u 75. minuti mogli povisiti rezultat, ali je golman Ćetković odlično odbranio šut Mateea Lovata sa oko 16 metara iskosa sa desne strane, a onda i šut Piccolia, do kojeg se bila odbila lopta na oko šest metara.

BiH je smanjila rezultatski zaostatak u 79. minuti, a strijelac je bio Adrian Leon Barišić, koji je sa oko 15 metara šutirao pod prečku za 1:2 te povratak bh. tima „u igru“. Međutim, do kraja se rezultat nije mijenjao pa su Italijani zadržali stopostotan učinak te, barem privremeno, preuzimanje i liderske pozicije u grupi F nakon odigrane tri utakmice.

Za utjehu bh. timu ostaje činjenica da su prvi u ovim kvalifikacijama načeli mrežu Italijana, ali sa samo dva boda iz četiri utakmice ostaju na petom mjestu tabele u grupi.

BiH: Ćetković – Dedić, Pavlović, Barišić, Nikić – I. Savić (77. Marjanović), Begić – Drljo (62. Kulašinin), Bašić (62. Salčin), M. Savić (46. Mešinović) – Mašić (73. Zubanović). Selektor: Slobodan Starčević.

ITALIJA: Turati – Bellanova, Lovato, Okoli, Calafiori (67. Udogie) – Tonali, Sa. Esposito (46. Rovella), Ricci (85. Ronnocchia) – Colombo, Lucca (67. Piccoli), Vignato (81. Se. Esposito9. Selektor: Paolo Nicolato.

Žute kartone dobili su Igor Savić, Amar Dedić, Amar Begić i Faris Zubanović (BiH) te Salvatore Esposito, Emanuel Vignato, Caleb Okoli i Stefano Turati (Italija).

Naredni susret mladi bh. nogometaši igrat će u utorak, 12. oktobra, na gostovanju kod Luksemburga (16.30 sati). Italija će u utorak ugostiti Švedsku, dok će Crna Gora biti domaćin vršnjacima iz Republike Irske.

Tabela grupe F: Italija 9 (3), Švedska 7 (3 utakmice), Irska 4 (2), Crna Gora 4 (4), BiH 2 (4) i Luksemburg 1 (4).

Danas u okviru ove grupe igraju i Švedska – Crna Gora (18.00) te Irska – Luksemburg (18.15).