Naslovnica Sport Nadal u epskom finalu osvojio Australian Open i postao najuspješniji teniser u...

Nadal u epskom finalu osvojio Australian Open i postao najuspješniji teniser u historiji

Španski teniser Rafael Nadal (ATP:5) osvojio je Australian Open spektakularnim preokretom i pobjedom u finalu protiv Rusa Daniila Medvedeva (ATP: 2) sa 3:2 u setovima (2:6, 6:7, 6:4, 6:3, 7:5), te je na taj način postao rekoder po broju osvojenih Grand Slam titula.

Nadal je osvojio 21. GS naslov i na vječnoj listi prestigao je Rogera Federera i Novaka Đokovića, koji su ostali na 20.

S druge strane, Medvedev je propustio šansu da eventualnom pobjedom osvoji drugu GS titulu, kao i mogućnost da od 21. februara prestigne Novaka Đokovića na ATP rang listi.

Prvi set dao je naslutiti dominaciju Rusa. Nadal je teško čuvao svoj servis, ali potom je poklekao i Medvedev je duplim breakom sa lakih 6:2 došao do prednosti u setovima.

Nadal je mnogo agresivnije ušao u drugi set, brzo je napravio break i čak je poveo 4:1, ali Medvedev se oporavio, vratio je break i činilo se da je ponovo ušao u pravi ritam.

Umjesto toga, Rafa je ponovo oduzeo servis Rusu, a potom je imao set loptu na svoj servis. Ipak, u gemu koji je trajao 15 minuta Medvedev je iskoristio petu break loptu i ponovo se vratio u meč.

Drugi set je odlučen u dramatičnom tiebreaku. Nadal je u dva navrata imao mini break prednosti, ali uslijedio je konačan obrt. Medvedev je odigrao neke nevjerovatne udarce i sa 7:5 u tiebreaku je stigao do ogromnih 2:0 u setovima.

U trećem setu očekivao se break Rusa koji je bio u boljem fizičkom stanju od Španca. Medvedev je propustio čak tri vezane break lopte u petom gemu, a zatim je surovo kažnjen.

Nadal je napravio break u devetom gemu, a potom je sigurno servirao za 6:4 i smanjenje rezultata u setovima.

Četvrti set je bio za sladokusce. Počeo je s dvije neiskorištene lopte Medvedeva nakon čega je Nadal napravio break, ali Rus je momentalno uzvratio i poravnao na 2:2.

U petom gemu viđena je prava drama, a Nadal je tek sedmu break loptu uspio iskoristiti i ponovo je oduzeo servis protivniku. Potom je spasio dvije break lopte i još jednom je napravio break i sa 6:3 izborio je odlučujući peti set.

Peti set donio je konačan pad Medvedeva i spektakularan preokret Nadala, ali nije izostala neviđena drama. U petom gemu je Nadal pogodio nevjerovatnu forehand paralelu i oduzeo je servis Medvedevu za 3:2, a potom je spasio tri break lopte.

Međutim, to nije bio kraj uzbuđenjima. Nadal je pri rezultatu 5:4 servirao za meč, ali Medvedev se odbijao predati. Napravio je break i produžio je dramu.

Kada se činilo da se Medvedev vratio u meč, uslijedio je novi obrat.

Rafa je u 11. gemu ponovo napravio break, a potom je mnogo sigurnije servirao i sa 7:5 završio je posao u meču koji je trajao gotovo pet i po sati, te je ušao u historiju tenisa kao najuspješniji teniser svih vremena sa 21 Grand Slam titulom.

Špancu je ovo drugi naslov Australiji i nakon Novaka Đokovića postao je tek drugi teniser sa najmanje dvije titule na svakom GS turniru.

Također, Nadal je nanio drugi poraz u GS finalima Medvedevu, nakon što ga je savladao i u finalu US Opena prije tri godine.